Головна » Статті » Вчителям » Тиждень хімії

Нетрадиційний урок

Урок під час проведення тижня хімії

Тема уроку: подорож в країни речовин (8 клас)

Мета уроку: узагальнити й закріпити одержанні знання про основні класи неорганічних сполук та їхні хімічні властивості, вміння класифікувати неорганічні речовини; прищеплювати інтерес до хімії; виховувати почуття само- і взаємоповаги за умов роботи в малих групах.

Обладнання: пронумеровані пробірки 1, 2, 3 з речовинами : луг, кислота, дист. вода; кальцій оксид, метилоранж, фенолфталеїн, електрохімічний ряд напруг металів, штативи з пробірками.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Форма уроку: урок-подорож.

 

Хід уроку

  1. Организаційний момент
  2. Мотивація пізнавальної діяльності

   Учитель: ми закінчили тему: «Основні класи неорганічних сполук» і   сьогодні вирушимо в подорож країнами речовин.Але спочатку перевіримо вашу готовність і для цього проведемо розминку.

 

  Клас поділяється на команди за кількістю рядів у класі. У кожній команді призначається спостерігач, який буде фіксувати результати кожного члена команди.

 

Конкурс 1. Розминка

Протягом хвилини кожна команда має відповісти на максимальну кількість запитань. Кожен учень по черзі відповідає на запитання.

  1. Які речовини називаються простими?
  2. Які речовини називаються складними?
  3. Дайте визначення поняттю «оксид».
  4. Дайте визначення поняттю «кислота».
  5. Дайте визначення поняттю «основа».
  6. Дайте визначення поняттю «луг».
  7. Дайте визначення поняттю «основний оксид».
  8. Дайте визначення поняттю «кислотний оксид».
  9. Дайте визначення поняттю «амфотерний оксид».
  10. Дайте визначення поняттю «солі».
  11.  Що таке індикатор?
  12.  Яка класифікація характерна для основ?
  13.  Яка клкасифікація характерна для кислот?

 Назвіть речовини: ( демонструються таблички: H3PO4,  Al(OH)3, H2S,     NO2,  Fe2O3, H2OO2ZnO, MgCl2H2,   CuCl2, Ag2SO4Na3PO4)

 

  1.  Яка реакція називається реакцією нетралізації?
  2.  Яка реакція називається реакцією сполучення?

 

 

  1.  Яка реакція називається реакцією заміщення?
  2.  Яка реакція називається реакцією розкладу?
  3.  Яка реакція називається реакцією обміну?

  

Підбиваємо підсумки конкурсу.

 

       Конкурс 2.  Учитель: зараз ми з вами приземлимся в країні «Оксиди». Для проходження митного контролю ми з вами повинні заповнити анкету.
Виберіть по два учні від кожної команди , які займуться анкетами.


Завдання команді 1.

1). Знайдіть у грі «хрестики-нулики» оксиди:

 

CaO

SiO2

H3PO4

HCl

SO2

NaOH

Fe(OH)3

N2O5

FeO

 

2) Чому ці речовини є оксидами?

3) До яких оксидів їх можна віденсти? Чому?

4) Назвіть ці оксиди.

 

Команда № 2

 Знайдіть ряд, в якому тільки основні оксиди:

а) FeO, CO2, Fe2O3                                                              б) BaO, CaO, Na2O

в)  SO3, Cr2O3, P2O5                                                                                г) H2O, NO, FeO

1) Чому ці оксиди називаються основними?

2) Чому вони мають назву оксиди?

3) Назвіть їх.

 

Команда №3

1). Знайдіть у грі «хрестики-нулики» оксиди:

Al2O3

CaSO3

HNO3

CsOH

BeO

Cu(OH)2

H3PO4

SO3

ZnO

 

2) Чому ці речовини є оксидами?

3) До яких оксидів їх можна віденсти? Чому?

4) Назвіть ці оксиди.

 

Учитель: команди пройшли митний контроль, результати наступні.

Продовжуємо нашу подорож. Наступна країна –« Кислоти».

Конкурс № 3   , команда №  1

1). Випишіть формули кислот і назвіть їх:

 SrO, KMnO4, H2SiO3,   Cu(OH)2, Cr(OH)3, H2CO3,  Ca3(PO4)2,  H3PO4,  Al(OH)3, H2S,  NO2,  Fe2O3

2). Які з наведених нижче речовин можна отримати в результаті взаємодії металу з розчином кислоти? Напишіть відповідні рівняння реакцій.

H2O,  O2,  ZnO, MgCl2,  H2,   CuCl2, Ag2SO4,  Na3PO4

 

Конкурс  № 3, команда № 2

1).Назвіть групи металів, які будуть реагувати з розчином сульфатної кислоти.

a) Na, Pb, Ag       б) K, Ca, Fe

в) Mg, Al, Zn       г) Fe, Pb, Cu

2).Здійснити перетворення (Скласти рівняння)

S→SO2→H2SO3

 

Конкурс № 3, команда № 3

1). Укажіть виграшний варіант:

Na2S

BaCl2

K2O

KOH

Fe(OH)3

CaCl2

HNO3

H2SO4

H2S

 

 

 

 

 

 

 2). Маючи у своєму розпорядженні цинк, купрум (II) оксид і хлоридну     кислоту одержіть двома рівняннями три складних речовини і одну просту.

Підбиття підсумків роботи груп. За виконання завдання команди одержує ___ балів.

 

Учитель: зараз на черзі подорож до країни «Основи».

 

Конкурс № 4( завдання для всіх команд)

Використовуючи свої знання про властивості основ, знайдіть у наведенній таблиці літери, що відповідають правильним відповідям. Слово , складене з цих літер, дає вам можливість одержати додаткові два бали.

 

Властивості основ

Основи

NaOH

Fe(OH)3

Ca(OH)2

Cu(OH)2

Взаємодія з кислотами

В

О

Л

Ь

Взаємодія з кислотними оксидами

Ф

М

Р

А

Розкладання під час нагрівання

Т

А

Е

М

 

Конкурс № 5. Практичний

 

Команда №1.

У пронумерованих пробірках № 1, 2, 3 містяться розчини лугу, кислоти й дистильована вода. Запрпонуйте метод роспізнавання речовин.

 

Команда № 2.

З кальцій оксиду одержіть кальцій гідроксид і доведіть, що ця речовина – луг.

 

Команда № 3

Проведіть реакцію нейтралізації з наявних реактивів. Запишіть рівняння реакцій.

 

Конкурс № 6

Учитель: ми ще не всі держави відвідали , тому серед цих формул знайдіть мешканців останньої держави. Додатково 2 бали.

 

Na2S

Ba(OH)2

Cr(OH)2

Na2SO3

BeO

Fe2O3

BaCI2

NaOH

H2SiO3

Zn(OH)2

CaSO4

Li2O

NO2

AgNO3

CuSO4

 

 

Команда № 1.

  1. Складіть рівняння двох реакцій добування Na2SO3 (на дошці) – два учня.

Команда № 2.

  1. Складіть умови задачи для речовини BaCI2 і розв’яжіть її.

Команда № 3.

  1. Сладіть хімічні рівняння , які характеризують хімічні властивості CuSO4.

Учитель: ось і завершується наша подорож. Підіб’ємо підсумки....

 

  1. Заключна частина уроку.
  1. Оцінювання роботи учнів
Категорія: Тиждень хімії | Додав: adenysova (17.02.2016)
Переглядів: 373 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0