Головна » Статті » Вчителям » Конспекти уроків |
Я, Денисова А.Ф., вчитель ЗОШ №160 м.Харкова, пропоную розробку уроку узагальнення та систематизації знань з теми: «Класифікація хімічних реакцій » в 9-му класі, який рекомендую проводити по закінченні вивчення теми, яка розрахована на 9 годин, в другій чверті I-го семестру, в першій половині грудня місяця.
Тема уроку: Класифікація хімічних реакцій Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання учнів про різні підходи до класифікації хімічних реакцій. Закріпити навички складання хімічних рівнянь на прикладі найпростіших окисно-відновних реакцій. Розвивати розумові здібності та якості особистості (мислення , уяву, увагу, пам’ять). Прищеплювати навички культури спілкування, виховувати повагу до чужих думок. Виховувати відповідальність за результати командної роботи. Тип уроку: узагальнення та систематизація знань. Форма уроку: групова . Метод уроку : гра “ Хрестики-нулики”. Обладнання і реактиви : таблиці з рівняннями реакцій, пісочний годинник на одну хвилину, реактиви: розчин оцтової кислоти, карбонат кальцію ( крейда), розчин лугу, розчин хлоридної кислоти, розчин купрум (II )сульфату, залізний цвях, цинк, магній, пробірки.
Підготовка кабінету: столи для кожної команди стоять півкругом, на столах фломастери, олівці, ручки, аркуші паперу, а також таблички різного кольору( колір кожної команди). На дошці зображене ігрове поле. На стінах висять таблиці з прикладами рівнянь реакцій , а також таблиця : класифікація хімічних реакцій.
Правила гри: Грають 4 команди по 5-6 учнів в кожній. Кожна команда має свій колір ( червоний, жовтий, синій, зелений). Команди по черзі вибирають номер питання на гральному полі. Коли команда відповідає на вибране запитання, то відповідна клітина закреслюється кольоровою крейдою ( колір команди). Коли команда не може відповісти на питання, відповідає люба інша команда, яка знає відповідь. В випадку , коли друга команда не дає правильної відповіді, питання знімається, а клітина залишається пустою. Далі вибирає питання наступна на черзі команда. Мета команд: 1) першій відповісти на 3 ( коли грає більше 3-х команд) питання під номерами, які знаходяться на одній прямій лінії по горизонталі, по вертикалі або по діагоналі, 2) не допустити виграшу другої команди, відкриваючи питання на вибраній нею лінії. На обговорення питання кожній команді дається не більше однієї хвилини. Виграє та команда, яка перша відповіла на 3(4) питання , лежачих на одній прямій лінії поля. Для визначення черги ходу кожний гравець розв’язує задачу. Тому на кожного учня команди вчитель готує комплект задач на таких картках:
Варіантів задач може бути по кількості учнів в команді, або по загальній кількості граючих учнів. Обирається один учень як помічник вчителя в проведенні уроку. Хід уроку
Вчитель оголошує тему і мету уроку, вітає команди , нагадує правила гри і бажає успіхів.
III. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. 1.Самостійна робота Для визначення черги ходів вчитель дає командам комплект задач для індивідуального розв’язання . Задачі розв’язуються протягом 7 хвилин, після чого кожен гравець на карточці з задачею записує своє прізвище, ім’я, колір команди і проставляє відповідь олівцем. Картки здаються помічнику вчителя, а розв’язання задач на окремих підписаних аркушах паперу здаються вчителю. Задачі перевіряються вчителем після гри, і кожен учень отримує оцінку за розв’язання задачі. Помічник перевіряє відповіді задач по існуючий у нього табличці. Команда, у якої більше всього правильних відповідей, має право першого ходу, команда , яка дала найменшу кількість правильних відповідей, ходить останньою. В випадку, однаковій кількості правильних відповідей у команд, то команди ходять в алфавітному порядку кольору команди. 2. Проведення гри “Хрестики-нулики”. Перша команда називає номер питання, вчитель зачитує питання, команда через одну хвилину дає відповідь: коли відповідь правильна, то відповідна клітина на дошці закреслюється кольоровою крейдою відповідно кольору команди. Хід переходить до наступної команди. І так продовжується доти, поки одна з команд не виграє або поки не складеться нічия. IV. Підсумки уроку і домашнє завдання 1.Оцінювання гравців. Крім оцінки, одержаної за розв’язання задачі, кожен учасник гри одержує командний бал. Команда-переможниця заробляє 12 балів, інші команди - за кількістю правильних відповідей , оцінюючи , наприклад, правильну відповідь в два бали. Команда може пропонувати кандидатури найактивніших гравців(1-2) на отримання додаткового балу за внесок в успіх команди. Оцінки за розв’язання задач учнями на аркушах вчитель об’явить на наступному уроці, як за самостійну роботу.
2. Д/з: підготуватись до контрольної роботи
Комплект задач і комплект питань прикладається. Задачі: № задачі : 1 Прізвище, ім’я гравця, клас. ______________________________ Колір команди _________________
Текст задачі : Скласти схему електронного балансу до рівняння і визначити загальну суму коефіцієнтів: Fe + H2O + O2 ® Fe(OH)3
Відповідь :
№ задачі :4 Прізвище, ім’я гравця, клас. ______________________________ Колір команди _________________
Текст задачі : Написати рівняння окисно-відновної реакції за поданою схемою: CO + O2 ® Скласти схему електронного балансу і визначити спільну кількість коефіцієнтів.
Відповідь :
№ задачі :5 Прізвище, ім’я гравця, клас. ______________________________ Колір команди _________________
Текст задачі : Написати рівняння окисно-відновної реакції за поданою схемою: Al + H2SO4 ® Скласти схему електронного балансу і визначити спільну кількість коефіцієнтів.
Відповідь :
№ задачі :6 Прізвище, ім’я гравця, клас. ______________________________ Колір команди _________________
Текст задачі : Написати рівняння окисно-відновної реакції за поданою схемою: Na + H2O ® Скласти схему електронного балансу і визначити спільну кількість коефіцієнтів.
Відповідь :
Питання до ігрового поля:
KCIO3 → O2 + ?
4. З точки зору хімічної кінетики поясніть, чому продукти харчування зберігають в холодильниках. 5. В таблиці №2 виберіть рівняння хімічної реакції, відповідно характеристиці: реакція розкладу, ендотермічна, яка відбувається без зміни ступенів окиснення елементів.
3H2SO4 + Al = Al2(SO4)3 + H2 і визначте тип реакції за кількістю і складом реагентів. 9. З наведених прикладів в таблиці № 2 виберіть екзотермічні реакції і охарактеризуйте величину ∆Н. 10. Доведіть експериментально, як природа металу впливає на швидкість хімічної реакції його з кислотою. 11. Складіть термохімічне рівняння реакції : унаслідок спалювання метану CH4 виділяється 880 кДж теплоти. 12. Чому в ендотермічних реакціях ∆Н має додатне значення, а в екзотермічних – від’ємне ? 13. Проведіть реакцію нейтралізації і класифікуйте її за відомими вам ознаками. 14. Знайдіть помилки в запису термохімічного рівняння реакції: C + O2 → CO2 ; ∆Н = 393 кДж 15. Які типи реакцій відносяться до окисно-відновних ? Наведіть приклади з таблиці № 1. 16. Знайдіть в таблиці № 1 каталітичну реакцію і поясніть яку роль виконують каталізатори. 17. Які речовини називаються відновниками і окисниками? Наведіть приклади. 18. В розчин купрум (II )сульфату занурили залізний цвях. Через деякий час колір цвяху змінився. Провести цю реакцію і скласти її рівняння. Охарактеризувати за відомими ознаками. 19. Дайте визначення швидкості хімічної реакції. 20. Які чинники впливають на швидкість хімічної реакції? 21. Знайдіть в таблиці №1 окисно-відновну реакцію, визначте ступені окиснення елементів. 22. Схема реакції, яка є оборотною, екзотермічною й реакцією сполучення, - це А) SO2 + O2 → SO3 Б) N2 + H2 → NH3 В) N2 + O2 → NO Г) H2O → H2 + O2 23. Виберіть реакції розкладу з таблиці №1 і охарактеризуйте їх за тепловим ефектом. 24. Складіть схему електронного балансу і перетворіть схему реакції №5 таблиці №1 на рівняння реакції, розставивши коефіцієнти . 25. Дайте визначення хімічної рівноваги, перелічити чинники які впливають на неї. Таблиця № 1. 1) P + Cl2 →PCl5 2) SO2 + O2 → SO3 3) CH4 → C + H2 4) Na + S → Na2S 5) HCl + Mg →MgCl2 + H2 6) ZnSO4 + KOH →K2SO4 + Zn(OH)2↓ 7) BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + NaCl 8) AlCl3 + NaOH →NaCl + Al(OH)3↓ 9) Fe(OH)3 → Fe2O3 + H2O 10) H2SO4 + Al → Al2(SO4)3 + H2 11) P2O5 + Na2O → Na3PO4 12) Al2(SO4)3 + Ba(NO3)2 →Al(NO3)3 + BaSO4 13) H2S + O2 → SO2 + H2O Таблиця № 2. А)2 K + 2 H2O = 2 KOH + H2 ; ∆H <0 Б) H2 + I2 = 2HI ; ∆H>0 В) CaCO3 = CaO + CO2 ; ∆H>0 Г) 2AgNO3 + CaCI2 = Ca(NO3)2 + 2AgCI ↓ Д) 2SO2 + O2 = 2SO3 ; ∆H <0
Таблиця № 3. Перевірка відповідей задач(для помічника вчителя)
Література
Випуск 2.- Х.: Вид. група «Основа», 2009. Джерело: http://Денисова А.Ф. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 488 | |
Всього коментарів: 0 | |